top of page

Minuty, które ratują życie

To hasło przewodnie naszej akcji współorganizowanej z redakcją Gazety Olsztyńskiej, na łamach której w każdy czwartek ukazuje się artykuł ze wskazówkami dotyczącymi pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

Minuty, które ratują życie

Co zrobić, gdy ktoś straci przy nas przytomność, dostanie zawału lub udaru? Najprostsza odpowiedź: zadzwonić po pogotowie. A jeśli życie poszkodowanego zależy od każdej minuty? Odpowiedź też jest prosta: trzeba udzielić mu pierwszej pomocy. Jak? Nauczą nas tego studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM.

 

http://gazetaolsztynska.pl/139732,Minuty-ktore-ratuja-zycie.html#axzz2PDRKqLOK

Omdlenia

 

Często jesteśmy świadkami wypadków, lecz nie wiemy, jak pomóc, nie szkodząc. A ważne jest wtedy świadome działanie, bo od tego może zależeć życie drugiego człowieka! Dlatego razem ze studentami z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM rozpoczynamy naukę zasad pierwszej pomocy. W każdy czwartek będziemy pokazywali, jak postępować w konkretnych przypadkach. Dziś pierwszy odcinek cyklu — omdlenia. A za tydzień — odmrożenia.

http://gazetaolsztynska.pl/139785,Omdlenia-Krok-po-kroku.html#axzz2PDRKqLOK

 

Odmrożenia

 

Zima ostro daje nam się we znaki. Niskie temperatury, wiatr i opady śniegu sprawiają, że niechętnie wychodzimy na zewnątrz. A jeśli już jesteśmy do tego zmuszeni, wtedy łatwo o odmrożenie. Czy wiesz jak rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku? Z nami dowiesz się, jak pomóc sobie i innym. Instrukcji udzielają studenci medycyny z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM.

 

 

http://gazetaolsztynska.pl/139784,Nasza-akcja-Odmrozenia-krok-po-kroku.html#axzz2PDRKqLOK

Złamania i mniejsze urazy

 

Śnieg i zamarzający deszcz sprawiają, że nietrudno się poślizgnąć, stracić równowagę i upaść. Zdarza się, że niegroźnie wyglądający upadek może być groźny w skutkach. Jak rozpoznać złamanie, zwichnięcie lub skręcenie ręki lub nogi? Co zrobić, żeby prawidłowo zabezpieczyć uszkodzoną kość? Na te pytania odpowiadają studenci medycyny z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM w kolejnym odcinku nauki zasad pierwszej pomocy.

 


http://gazetaolsztynska.pl/141380,Najpierw-dzwonimy-a-potem-pomagamy-Co-robic-przy-zlamaniach.html#axzz2PDRKqLOK

Napady padaczkowe

 

Idziesz ulicą. Nagle ktoś przed tobą upada. Widzisz, że jego ciało intensywnie drży, a poszkodowany jest nieprzytomny. Oczywiście wiesz, że należy wezwać karetkę. Jednak liczy się każda minuta. Co zrobić, zanim zjawi się pomoc? Posłuchaj studentów z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej, którzy na naszych łamach uczą zasad pierwszej pomocy.

 

http://gazetaolsztynska.pl/141967,Nasza-akcja-Napady-padaczkowe-krok-po-kroku.html#axzz2PDRKqLOK

Hipoglikemia

 

Kiedy widzisz kogoś leżącego na ulicy, łatwo zaklasyfikować go jako osobę pod wpływem alkoholu. Warto jednak poświęcić chwilę na sprawdzenie, co się stało. Bo jeśli ta osoba jest np. w stanie hipoglikemii, to nasza obojętność może doprowadzić nawet do jej śmierci! Jak rozpoznać hipoglikemię i co zrobić, żeby pomóc choremu? Wszystkie wątpliwości wyjaśniają studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej, WNM UWM, którzy na naszych łamach uczą zasad pierwszej pomocy.

 

http://gazetaolsztynska.pl/142678,Nasza-akcja-Hipoglikemia-krok-po-kroku.html#axzz2PDRKqLOK

Zawał mięśnia sercowego

 

Życie w biegu, stres, jedzenie typu fast-food i brak sił na aktywność fizyczną. Kto tego nie zna? W XXI wieku nie mamy czasu na dbanie o siebie i swoje zdrowie. Dlatego ryzyko zawału dotyczy każdego. Co zrobić, kiedy ktoś w naszej obecności dostanie zawału mięśnia sercowego? Należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę. Każda minuta zwłoki może jednak kosztować chorego życie. Nie bądźmy więc obojętni! Studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM uczą na naszych łamach, jak postępować w przypadku zawału. To kolejna odsłona cyklu nauki zasad pierwszej pomocy.

 

http://gazetaolsztynska.pl/143263,Nasza-akcja-Zawal-miesnia-sercowego-krok-po-kroku.html#axzz2PDRKqLOK

Udar mózgu

 

Według statystyk, w Polsce co roku rejestruje się 60 tys. zachorowań związanych z wystąpieniem udaru. To trzecia najczęstsza przyczyna śmierci osób dorosłych. Udaru nie można przewidzieć, a może dotknąć naszych bliskich. Co zrobić, kiedy zauważymy u kogoś objawy udaru? Studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM uczą na naszych łamach, jak postępować w takim przypadku. To już szósty odcinek naszego cyklu nauki zasad pierwszej pomocy.


http://gazetaolsztynska.pl/144267,Nasza-akcja-Udar-mozgu-krok-po-kroku.html#axzz2PDRKqLOK

Nagłe zatrzymanie krążenia

 

Jesteś na zakupach. Spokojnie przeglądasz sklepowe półki, kiedy nagle ktoś przed tobą upada. Podbiegasz. Poszkodowany nie reaguje. Z przerażeniem odkrywasz, że nie oddycha. Koniec z bezradnością i niewiedzą! Studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM uczą na naszych łamach, jak prawidłowo przeprowadzić BLS (podstawowe zabiegi resuscytacyjne), aby uratować komuś życie i nie narażać własnego. To kolejny odcinek naszej akcji nauki zasad pierwszej pomocy.

 

http://olsztyn.wm.pl/145249,Nasza-akcja-Zatrzymanie-krazenia-krok-po-kroku.html#axzz2PE8VIt6n

Oparzenia

 

Gorąca woda, prąd, żrący płyn. Każdy z nas ma z nimi do czynienia. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, żeby pozornie niegroźny przedmiot stał się przyczyną nieszczęścia. Oparzenia, mniejsze lub większe, są codziennością. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, kiedy już do nich dojdzie. Postępowanie w takim przypadku przedstawiają studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM w kolejnym odcinku naszej akcji nauki zasad pierwszej pomocy.

 

http://gazetaolsztynska.pl/148400,Nasza-akcja-Oparzenia-krok-po-kroku-10.html#axzz2PDRKqLOK

Krwawienie z nosa

 

Każdy z nas zna to uczucie, kiedy nagle z nosa zaczyna lecieć krew. Może do tego dojść wszędzie: na ulicy, w domu, w pracy... Przyczyn krwawienia może być wiele, postępowanie jest jednak zawsze jedno. Wskazówek dotyczących pierwszej pomocy udzielają studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM.

 

 

 

http://gazetaolsztynska.pl/149223,Nasza-akcja-Krwawienie-z-nosa-krok-po-kroku-11.html#axzz2PtfLz7dd

Zadławienia

 

Kolacja w gronie znajomych. Jemy, rozmawiamy, śmiejemy się... Przyjemnie spędzany czas może zakłócić niebezpieczne zdarzenie — zadławienie. Lekcji zasad pierwszej pomocy w takim przypadku udzielają studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM.

 

 

 

http://gazetaolsztynska.pl/150265,Nasza-akcja-Zadlawienia-krok-po-kroku-12.html#axzz2QTSjXXVC

Ciało obce w oku

 

Biegniesz, jest silny wiatr. Nagle coś wpada ci do oka. Czujesz silny ból i kłucie. Co robić? Kolejne etapy postępowania w takim przypadku przedstawiają studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM.

 

 

 

http://gazetaolsztynska.pl/151190,Nasza-akcja-Cialo-obce-w-oku-krok-po-kroku-13.html#axzz2R7FvWIwc

Ugryzienia i ukąszenia

 

Przed nami sezon na kleszcze. Trudno się przed nimi uchronić, tym bardziej warto wiedzieć, co zrobić, kiedy już dojdzie do ukąszenia. Równie często zdarzają się ugryzienia przez zwierzęta oraz ukąszenia przez inne owady. Jak ochronić siebie i swoich bliskich przed ich konsekwencjami? Odpowiadają studenci z Koła Medycyny Ratunkowej UWM.

 


http://gazetaolsztynska.pl/152276,Nasza-akcja-Ugryzienia-i-ukaszenia-krok-po-kroku-14.html#axzz2SSboBZUR

Pomoc nad wodą

 

Sezon pływacki coraz bliżej... Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku od kwietnia do września utonęło w Polsce 436 osób. Dlatego warto się dowiedzieć, jak bezpiecznie pływać i pomóc innym w przypadku zagrożenia. Instruktorami pierwszej pomocy są studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej UWM.

 

http://gazetaolsztynska.pl/153274,Pomoc-nad-woda-krok-pod-kroku-15.html#axzz2SSboBZUR

bottom of page